Kako izkoristiti prosto infrastrukturo in človeske vire digitalnih tehnologij za razvoj?
Kaj gospodarstvo pričakuje od izobraževanja in raziskovanja na področju digitalnih tehnologij?
Kako oblikovati vsebino in didaktiko izobraževanja?
Petek, 18. 3. 2022, Gospodarska zbornica Slovenije, Ljubljana
Povezava na posvet
Udeleženci posveta:
Uvodni nagovor – Minister za digitalno preobrazbo Republike Slovenije – Mark Boris Adrijanič
Uroš Svete, direktor Urada za informacijsko varnost v Vladi RS
Nenad Šutanovec, direktor GZS ZIT,
Matjaž Gams, Jozef Stefan Institut,
Franci Solina, Univerza v Ljubljani,
Miran Potočnik, Skupina Pošta Slovenije, direktor
Mitja Jermol, predsednik UNESCO za odprte tehnologije in odprto izobraževanje, Jozef Stefan Institut,
Jurij Tasič, predsednik Sveta za elektronske komunikacije Republike Slovenije,
Aleks Jakulin, Columbia University,
Ludvik Toplak, Alma Mater Europaea ECM,
Matej Mertik, Alma Mater Europaea ECM.
Izhodišča za razpravo
V Sloveniji se razvijajo in izvajajo programi, ki so komplementarni obstoječim univerzitetnim in visokošolskim programom v Republiki Sloveniji. Na področju digitalni tehnologij so razviti študijski programi I, II in III bolonjske stopnje v povezavi z domačimi in svetovnimi centri znanja z namenom, da svetovne dosežke pospešeno prenese v naše izobraževanje, raziskovanje in prakso. S tem se zagotavlja racionalizacija in kakovost doma, hkrati pa se nagovori tudi talente, zlasti Slovence v tujini, da se ustvarjalno vključijo v razvoj v RS.
Osnovno vprašanje pri tem je, kako vključiti odkritja in prosto dosegljivo znanje iz svetovnih centrov v implementacijo v Sloveniji, vključno z Evropsko akademijo znanosti in umetnosti, ki povezuje preko 2000 akademikov in 33 Nobelovih nagrajencev in, ki so že nagovorjeni, da sodelujejo pri razvoju in implementaciji programov.
V skladu z zgornjimi izhodišči in poslanstvom na raziskovalnem področju na primer AMEU organizira mednarodne letne konference, kjer povabi predstavnike najreprezentativnejših svetovnih akademskih in izobraževalnih institucij, da tako neposredno nagovorijo slovenski prostor. Za ilustracijo, na letni konferenci 2021 o digitalni preobrazbi v izobraževanju, znanosti in umetnosti je nastopilo preko 250 govornikov iz 35 držav, konferenco pa spremljalo preko 7000 udeležencev iz 52 držav. Letošnja konferenca je posvečena humanističnih in etičnim vidikom digitalne preobrazbe, kjer sta spregovorila dva podpredsednika evropske komisije ter predsedniki Svetovne in Evropske akademije znanosti in umetnosti ter profesorji iz najelitnejših univerz vključno z Univerzo v Oxfordu.
Tudi Kitajska na primer povabi najreprezentativnejše slovenske znanstvenike, da jim doktorske študente mentorirajo online in tako zagotovi dostop do aktualnih znanj.
Ocenjujemo, da je intenzivna pobuda vlade za vseživljenjsko izobraževanje na področju digitalnih tehnologij velika vzpodbuda za razvoj v formalno in neformalno izobraževanje. Glede na to se govorci posveta pridružujejo naporom ministrstva s vprašanji in konkretnimi temami, ki jih diskutirajo z gospodarstvom za uvedbo v učni proces in fleksibilno prilagajanje razvojnim potrebam.
Združenje za informatiko in telekomunikacije (ZIT) je eno izmed panožnih združenj, ki je del Gospodarske zbornice Slovenije. Predstavlja slovensko IKT industrijo do ključnih deležnikov v Sloveniji, kot tudi v tujini in je eden najpomembnejših dejavnikov digitalizacije v Sloveniji – je aktiven član podpornega okolja za uspešno digitalno preobrazbo slovenskega gospodarstva in družbe.